Pedagogika I stopnia – studia licencjackie

Praktyki zawodowe stanowią integralną część programu kształcenia i przygotowania do pracy zawodowej, podlegają zaliczeniu i są obowiązkowe dla wszystkich studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych o profilu praktycznym.

Praktyki zawodowe mają na celu:

  • Pogłębienie i poszerzenie umiejętności zdobytych przez studenta/praktykanta w czasie studiów oraz nabycie nowych umiejętności poprzez praktyczne rozwiązywanie rzeczywistych zadań zawodowych (w tym przygotowanie projektów);
  • Poszerzenie wiedzy zdobytej w czasie studiów;
  • Nabycie umiejętności i zachowań potrzebnych w środowisku pracy (praca w zespole, należyty stosunek do pracy i innych współuczestników, z którymi praca jest wykonywana);
  • Zapoznanie praktykantów z organizacją i funkcjonowaniem instytucji oraz jego komórek związanych z realizacją zadań bezpośrednio powiązanych z kierunkiem i specjalnością studiów;
  • Zapoznanie z wyposażeniem technicznym, technologicznym i informatycznym instytucji;
  • Poznanie środowiska zawodowego, zasad etyki zawodowej, holistycznego i zindywidualizowanego podejścia do osób, w procesie realizacji praktyk zawodowych.

SPOSOBY REALIZACJI PRAKTYK STUDENCKICH

  1. Praktyka samodzielnie zaaranżowana przez Studenta
    Student, który organizuje praktykę zawodową we własnym zakresie jest zobowiązany dostarczyć w terminie minimum dwóch tygodni przed rozpoczęciem praktyk zawodowych Podanie dotyczące miejsca odbywania praktyk zawodowych ze zgodą Pracodawcy informujące o przyjęciu na praktykę. Na tej podstawie zostaje zawarta Umowa trójstronna o organizację praktyki zawodowej oraz komplet dokumentów dotyczących realizacji praktyk zawodowych.
  2. Praktyka organizowana przez Uczelnię
    Student zwraca się do Uczelni z prośbą o pomoc w zorganizowaniu miejsca odbywania praktyki. Studenci, którzy chcą aby miejsce oraz termin realizacji praktyk zawodowych wyznaczyła Uczelnia zobowiązani są przesłać swoje CV (nazwa pliku – imię, nazwisko, kierunek studiów) zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych na adres e-mail: biurokarier@wsei.lublin.pl
  3. Zaliczenie w ramach pracy zawodowej
    Zaliczenie praktyki studenckiej w ramach wykonywanej pracy zawodowej jest możliwe pod warunkiem, że wykonywane obowiązki na danym stanowisku pracy są pokrewne do obranego kierunku kształcenia. W tym celu należy wypełnić wniosek o zaliczenie praktyk zawodowych i wraz z załącznikami (np. zaświadczeniem z zakładu pracy, świadectwem pracy, umowami o pracę, umowami cywilnoprawnymi, dokumentami potwierdzającymi prowadzenie własnej działalności gospodarczej, umowami stażowymi lub wolontariatu, opisem doświadczania zawodowego, opisem stanowiska pracy, zakresami obowiązków – potwierdzonymi przez pracodawcę) złożyć w Biurze Obsługi Rektorów i Studentów (I piętro).

Student ma obowiązek samodzielnie ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków; ubezpieczenie musi obejmować cały okres odbywania praktyki zawodowej. Kopię Polisy Ubezpieczenia NNW należy dostarczyć wraz z Podaniem dot. miejsca odbywania praktyk lub w dniu odbioru Umowy trójstronnej.

WARUNKI ZALICZENIA

Każdorazowo po zakończonej praktyce zawodowej Student dostarcza do Biura Karier i Spraw Studenckich następujące dokumenty:

    • Umowa Trójstronna o praktyki zawodowe – Egzemplarz dla Uczelni
    • Listy obecności (osobna lista za każdy miesiąc realizacji praktyk zawodowych)
    • Opinia Organizatora praktyki
    • Dzienniczek Praktyk Zawodowych
    • Uzupełnioną Ankietę: Realizacja i ocena praktyk
    • Uzupełnioną Ankietę: Ocena praktyk zawodowych przez Pracodawcę
    • Sprawozdanie z realizacji praktyk zawodowych

DOKUMENTACJA PRZYJMOWANA JEST TYLKO W KOMPLECIE I POWINNA BYĆ ZŁOŻONA W CIĄGU DWÓCH TYGODNI OD ZAKOŃCZENIA PRAKTYK.

Wymiar godzinowy realizacji praktyk zawodowych studia licencjackie
Nabory do roku akademickiego 2022/2023
Rok Wymiar godzinowy
1 290 godzin zegarowych
2 165 godzin zegarowych
3 310 godzin zegarowych
Wymiar godzinowy realizacji praktyk zawodowych studia licencjackie
Nabory od roku akademickiego 2022/2023
Rok Wymiar godzinowy
1 290 godzin zegarowych
2 235 godzin zegarowych
3 240 godzin zegarowych

Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna – jednolite studia magisterskie

Praktyki zawodowe rozpoczynają się wprowadzeniem. Praktyki realizuje się w podziale na część śródroczną (realizowaną przez nauczycieli akademickich i nauczycieli wyznaczonych w szkole/przedszkolu) oraz praktykę ciągłą (realizowaną pod kierunkiem szkolnego opiekuna praktyki, połowa godzin w przedszkolu, połowa w klasach I-III). Praktyka poszerzona jest o tzw. moduł dodatkowy pogłębiający efekty kształcenia praktycznego. Wskazany podział, tj. realizacja praktyki śródrocznej oraz praktyki ciągłej, w połączeniu z tzw. modułem dodatkowym, wynika z przyjętych założeń dotyczących kształtowania kompetencji praktycznych studentów. Ostatnia część praktyki zawodowej to jej podsumowanie (weryfikacja i autoanaliza efektów kształcenia praktycznego na podstawie prezentacji raportów z praktyk przygotowanych przez studentów). Zarówno w przypadku praktyki śródrocznej, jak i ciągłej opiekunami praktyk studenckich w szkole/przedszkolu mogą być nauczyciele mianowani lub dyplomowani.

Harmonogramy realizacji praktyki:

Nabór 2022_2023

Nabór 2021_2022

Nabór 2020_2021