OGÓLNE ZASADY REALIZACJI WYJAZDÓW NA STUDIA
Umowy międzyinstytucjonalne w Programie ERASMUS+
Studenci mogą wyjeżdżać na studia za granicę tylko w ramach podpisanych umów międzyinstytucjonalnych pomiędzy Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji w Lublinie a instytucją przyjmującą. Uczelnie zagraniczne muszą posiadać Kartę ECHE (Erasmus Charter for Higher Education), uprawniającą do uczestnictwa w programie. Szczegółowe informacje oraz wykaz wszystkich umów międzyinstytucjonalnych obowiązujących w danym roku akademickim jest publikowany na stronie internetowej Uczelni.Student powinien wybrać uczelnię partnerską, która oferuje program(y) studiów odpowiadające kierunkowi studiów uczelni macierzystej na określonym poziomie, czyli na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
TERMINY ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW APLIKACYJNYCH
Dokumenty aplikacyjne powinny zostać złożone przez kandydatów w Centrum Projektów i Współpracy Międzynarodowej (I piętro, pokój 103) w terminie:
- do 30 maja w przypadku wyjazdu na studia w semestrze zimowym
- do 31 października w przypadku wyjazdu na studia w semestrze letnim
MINIMALNE WYMAGANIE FORMALNE (STUDIA):
- W wyjeździe na studia w Programie Erasmus+ mogą uczestniczyć studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Studenci studiów pierwszego stopnia mogą skorzystać z wyjazdu od II roku studiów.
- Student zakwalifikowany do wyjazdu może posiadać status obcokrajowca lub uchodźcy.
- Studenci, którzy byli już beneficjentami Programu Erasmus+ (także studenci z grantem zerowym) mogą ubiegać się o kolejny wyjazd, pod warunkiem, że spełniają wymagania formalne.
- Łączny czas trwania okresu mobilności, w tym uczestnictwo we wcześniejszych działaniach w ramach programu Erasmus+ (tzw. „kapitał mobilności”) nie może przekroczyć 12 miesięcy w ramach danego cyklu studiów lub 24 miesięcy w przypadku jednolitych studiów magisterskich.
- W momencie wyjazdu do uczelni partnerskiej student musi posiadać status studenta.
- Wyjeżdżając za granicę (studia/praktyki) w ramach Programu Erasmus+ student nie może być na urlopie dziekańskim, musi mieć zaliczone wszystkie dotychczasowe przedmioty z semestru poprzedzającego wyjazd oraz musi mieć uregulowane kwestie finansowe i prawne.
Rekrutacja studentów WSEI zwanych dalej w skrócie “Kandydatami”, odbywa się zgodnie z zasadami określonymi w umowie zawartej pomiędzy Wyższą Szkołą Ekonomii i Innowacji w Lublinie a Narodową Agencją Programu ERASMUS+.
REKRUTACJA NA STUDIA
REKRUTACJA JEDNOETAPOWA NA STUDIA
- Wyjazd jest możliwy tylko do uczelni, z którą WSEI ma podpisaną umowę bilateralną dotyczącą wymiany studentów.
- Kwalifikacja na studia za granicą odbywa się zgodnie z „Zasadami rekrutacji studentów WSEI na studia i praktyki zawodowe/staż za granicą” na rok akademicki 2021/2022.
- Realizacja studiów za granicą odbywa się zgodnie z „Zasadami realizacji wyjazdów studentów WSEI na studia za granicą” na rok akademicki 2021/2022”
REKRUTACJA DWUETAPOWA NA STUDIA
Rekrutacja przebiega dwuetapowo: jednocześnie w ramach uczelni wysyłającej ( Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie) oraz uczelni przyjmującej.
Harmonogram rekrutacji na wyjazdy studentów na studia w ramach programu ERASMUS+ w roku akademickim 2021/2022:
- Składanie dokumentów aplikacyjnych przez studentów;
- Egzamin pisemny i ustny z języka obcego; (nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat (poziom B2 co najmniej) z języka angielskiego lub z innego języka, w którym będą odbywać się zajęcia na zagranicznej uczelni);
- Analiza dokumentów aplikacyjnych i wyników testu;
- Ogłoszenie wyników rekrutacji.
Studenci Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie mogą ubiegać się o stypendium programu Erasmus+ na wyjazdy na studia do zagranicznych uczelni partnerskich w roku akademickim 2021/2022.
WYMAGANIA PODSTAWOWE
Aby wyjechać na studia w ramach programu Erasmus+ wraz z dofinansowaniem wyjazdu (stypendium studenta Erasmus+)należy:
- mieć ukończony co najmniej 1 rok studiów (studia licencjackie lub magisterskie),
- wykazać się dobrą średnią ocen. Niewielkie odstępstwa od tej zasady są możliwe, gdy student wykazuje się bardzo dobrą znajomością języków obcych, posiada konkretne plany edukacyjne lub naukowe związane z wyjazdem, bardzo dobrą opinię i rekomendację promotora,
- złożyć dokumenty aplikacyjne:
- wypełniony komputerowo formularz zgłoszeniowy na rok akademicki 2021/2022 wraz z informacją o średniej ocen za ostatnie 2 lub 4 semestry studiów (poświadczonych przez właściwy dziekanat).
- zaświadczenie o znajomości j. angielskiego lub języka kraju, do którego student chce wyjechać (jeśli student posiada taki dokument). Więcej na temat wymagań językowych możesz znaleźć w zakładce „Wymagania językowe”.
Oceny kandydatów na wyjazd dokonuje Komisja Rekrutacyjna.
Rekrutacja kandydatów na studia, w ramach programu ERASMUS+ odbywa się według następujących kryteriów:
- znajomość języka obcego, w jakim będą prowadzone studia,
- wyniki w nauce – średnia ocen ze studiów (2 lub 4 ostatnie semestry),
- stypendia rektora.
REZYGNACJA Z WYJAZDU
W przypadku rezygnacji studenta (któremu przyznano stypendium) będzie brana pod uwagę kolejna osoba z listy rezerwowej. Osobie tej przysługuje stypendium według warunków finansowych przyjętych w danym roku akademickim.
Student, który zrezygnował z wyjazdu, jest zobowiązany złożyć pisemną rezygnację wraz z uzasadnieniem skierowaną do Kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz do Koordynatora programu Erasmus + na Uczelni wysyłającej. Rezygnację należy złożyć w pok. 103 (1 piętro). Zaleca się, poza przypadkami losowymi, aby złożyć rezygnację na dwa tygodnie przed zaplanowanym wyjazdem.
DOKUMENTY DO POBRANIA - ROK AKADEMICKI 2021/2022
DOKUMENTY DO POBRANIA - ROK AKADEMICKI 2020/2021
- 2020-2021_Formularz zgłoszeniowy kandydata na studia
- 2020-2021_Oświadczenie RODO_GDPR statement
- Erasmus+zasady rekrutacji studentów na studia i praktyki 2020-2021
- 2020-2021_E+ zasady realizacji wyjazdów studentów na studia
- E+zasady rozdziału środków dla pracowników i studentów 2020-2021 (Umowa KA103-2019)
- E+zasady rozdziału środków dla pracowników i studentów 2020-2021 (Umowa KA103-2020)