Wynalazca z Doliny Krzemowej, autor kilkunastu patentów – Janusz Liberkowski gościł 19 lutego w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Inżynier swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wynalezieniu sferycznego fotelika samochodowego, ochraniającego niemowlaki w trakcie kolizji. W 2006 roku właśnie za ten wynalazek wygrał pierwszy konkurs „American Inventor” telewizji ABC.

W spotkaniu ze studentami WSEI wynalazca opowiadał m.in. o swoich sukcesach i porażkach, oraz o tym, jak ważne są w naszym życiu przełomowe technologie i ich wpływ na globalne gospodarki. Dziękujemy za to niezwykle interesujące spotkanie. Życzymy powodzenia w dalszej pracy na rzecz rozwoju nauki, opracowywania kolejnych wynalazków i osiągania kolejnych patentów, które zmienią nasz świat.

Janusz Liberkowski to absolwent Politechniki Gdańskiej, polski inżynier zamieszkały w Krzemowej Dolinie w Kalifornii. Jest autorem szesnastu patentów w USA, a cztery następne są w procesie rozpatrywania (w tym dwie światowe aplikacje patentowe). W ciągu ponad 30 letniego pobytu w USA, wymyślił i wdrożył 17 produktów, które wprowadzone zostały na rynki światowe. Siedem z jego patentów zostało zakupione przez Spółkę Intel. Jest zwycięzcą wielkiego konkursu na najlepszy wynalazek (12 tysięcy uczestników) amerykańskiej stacji ABC. Po ogólnoamerykańskim głosowaniu z 5 milionową przewagą głosów nad najbliższym konkurentem, otrzymał tytuł „American Inventor”.