Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023
w Lubelskiej Akademii WSEI

„Od 1 października 2022 roku Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymała status Akademii. Mamy też uprawnienia doktorskie w nowych dyscyplinach“. – to najważniejsza informacja jaką usłyszeć można było podczas tegorocznej Inauguracji Roku Akademickiego podczas wypowiedzi Pani Kanclerz Teresy Bogackiej.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się 25 października w siedzibie Uczelni.

Rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i przywitania przez  Prof. WSEI dr. Mariusza Paździora – Prorektora do spraw kształcenia i spraw studenckich licznie zgromadzonych Gości, a także pracowników, kadrę naukowo-dydaktyczną oraz absolwentów i studentów Uczelni. W uroczystości wziął udział m.in. Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup prof. dr hab. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki Pan Marcin Jakóbczyk.

Uroczystość otworzył Prof. WSEI dr. hab. Andrzej Cwynar – Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.

Następnie, swoje przemówienie oraz najważniejsze informacje o Lubelskiej Akademii WSEI przekazała Pani Teresa Bogacka – Kanclerz, w którym poinformowała o kroku milowym Uczelni, jaki został postawiony w 2022 r.

„Od 1 października 2022 roku Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymała status Akademii. Uczelnia zmieniła swój status dzięki najnowszej ewaluacji jednostek naukowych. Jej wyniki pozwalają nam dołączyć do ścisłego grona Uczelni Akademickich w kraju. Jako jedna z nielicznych Uczelni w Polsce WSEI otrzymała w wynikach parametryzacji w dyscyplinie „Informatyka techniczna i telekomunikacja” kategorię „A”, a w dyscyplinie “Ekonomia i Finanse” kat. B+. Te wyniki pozwalają też na utworzenie szkoły doktorskiej i nadawanie stopni Doktorskich z tych obszarów.”

W nowy rok akademicki WSEI w Lublinie wchodzi z nową nazwą – Lubelska Akademia WSEI.

Przemówienie Pani Kanclerz Teresy Bogackiej to również podsumowanie działalności:

“Największy sukces Uczelni to ponad 40 tys. wykształconych młodych, zdolnych ludzi tworzących przyszłość naszego miasta i całego regionu. Obecnie, w Akademii WSEI kształci się 9 tysięcy studentów (z czego 30% studentów to studenci uczący się w trybie stacjonarnym) i ponad 400 uczniów kształcących się w Liceach WSEI.

Są to liczby, które pokazują, że jakość kształcenia w Uczelni jest zauważalna i doceniana.

Ewaluacja i zmiana statusu na Akademię niewątpliwie przyczyniła się również do bardzo dobrej rekrutacji na studia.

Na Uczelni w roku akademickim 2022/2023 naukę rozpoczęło ponad 9000 studentów w tym ok 3300 na I roku studiów.

W Akademii WSEI uczyć się będzie 1450 osób z 24 krajów co pokazuje rosnący potencjał naukowy w kształceniu osób z całego świata.  Studia anglojęzyczne realizowane są już 7 rok i ciszą się coraz większym zainteresowaniem.

Na uwagę zasługuje również fakt znacznego poszerzenia oferty Centrum Kształcenia Podyplomowego, które oprócz studiów podyplomowych prowadzi szkolenia specjalistyczne i specjalizacyjne , organizuje konferencje tematyczne powiązane z prowadzonymi na Uczelni Studiami Podyplomowymi. W 2022 roku Centrum Kształcenia Podyplomowego przygotowało również autorską ofertę studiów MBA w trzech specjalnościach; Zarządzanie w ochronie zdrowia, Zarządzanie w Sektorze Publicznym i Samorządowym i Innowacyjne Zarządzanie Firmą”.

Kolejną bardzo istotna informacją było utworzenie Filii Akademii w Warszawie:

“Od 1 września br. Rozpoczęła działalność filia Akademii WSEI w Warszawie z kierunkiem kształcenia „Pielęgniarstwo” w języku polskim i angielskim. Siedziba Filii w Warszawie to nowoczesny budynek położony w samym centrum miasta przy ulicy Twardej 14/16. Doskonała lokalizacja w ścisłym centrum stolicy, w pobliżu Dworca Centralnego stwarza dogodne warunki dla studentów. Akademia WSEI dysponuje w Warszawie bazą dydaktyczną oraz infrastrukturą zapewniającą pełną realizację efektów kształcenia, zaplanowanych w programie studiów na kierunku Pielęgniarstwo, są to; aula, sale dydaktyczne, pracownie informatyczne, pracownie językowe, w szczególności pracownie umiejętności pielęgniarskich.”

Tradycyjnie podczas Inauguracji odbyła się Immatrykulacja, czyli akt przyjęcia do wspólnoty akademickiej studentów I roku. Studenci I roku, ze wszystkich kierunków studiów prowadzonych w języku polskim i angielskim, złożyli uroczyste ślubowanie w obecności wszystkich zgromadzonych oraz otrzymali symboliczne indeksy.

Nie zapomniano o sukcesach absolwentów WSEI, którzy za swoje osiągnięcia otrzymali nagrody pieniężne i dyplomy.

Następnie, odbyło się wręczenie nominacji profesorskich dla pracowników Uczelni. Władze podjęły decyzję, aby w dowód uznania dla wiedzy oraz dotychczasowych dokonań, nagrodzić pełną zaangażowania pracę naukową i dydaktyczną naszych pracowników dydaktycznych i nadać im tytuł profesora WSEI. Nominacje otrzymali: Ks. dr Adam Raczkowski, prof. WSEI – Dziekan Wydziału nauk o człowieku, Pani dr Monika Baryła-Matejczuk, prof. WSEI, Pan dr Wiesław Poleszak, prof. WSEI.

Podczas uroczystości wręczono również powołanie na stanowisko Dyrektora Szkoły Doktorskiej Akademii WSEI dla Pana dr. inż. hab. Tomasza Rymarczyka, prof. WSEI.

Wykład inauguracyjny pt. „O akademickości …” wygłosił prof. dr hab. Jan Pomorski, członek Komisji Ewaluacji Nauki MNiSW.

Lubelska Akademia WSEI z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego otrzymała również kilkadziesiąt gratulacji od przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także ludzi świata nauki i biznesu.

Dziękujemy za nadesłane listy gratulacyjne